Datum objave

Kategorija: Civilno društvo i EU

UNHCR: broj izbjeglica i migranata na Sredozemlju 2015. premašio 300.000

Broj izbjeglica i migranata koji prelaze Sredozemno more na putu za Europu ove je godine premašio 300.000, dok je u cijeloj 2014. bilo zabilježeno njih 219.000, priopćilo je u petak UN-ovo Visoko povjerenstvo za izbjeglice (UNHCR).

U pokušaju prelaska Sredozemlja ove godine je poginulo više od 2500 ljudi, ne računajući 200 osoba za koje postoji bojazan da su se u četvrtak utopile kod obale Libije. U 2014. je na Sredozemlju živote izgubilo 3500 ljudi.

Ljudi koji bježe iz Sirije su uglavnom utočište tražili u susjednim zemljama, u nadi da će se vratiti kući, no sada se sve više odlučuju za odlazak u Europu. U susjednim zemljama koje već imaju veliku izbjegličku populaciju, poput Libanona, postroženi su propisi za ulazak u zemlju.

"Ako se pojavite u Libanonu i imate avionsku kartu, pustit će vas. Idete ravno na aerodrom, letite u Tursku, ukrcate se u čamce za Grčku i tu imamo veliki priljev ljudi", kazala je glasnogovornica UNHCR-a Melissa Flemingf.

Istaknula je da su ostale zemlje, Jordan, Turska i Irak naprosto "preplavljene izbjeglicama, ali primaju premalu pomoć jer nemamo sredstava".

Europska operacija spašavanja i potrage (FRONTEX) spasila je na desetke tisuća ljudi ove godine, ali zemlje EU-a moraju zajedno više učiniti u vezi rješavanja tog problema.